Jak na šedý zákal | Prevence | Filiooptik – Optika Český Těšín

Jak předejít šedému zákalu a je to vůbec možné?

Šedý zákal neboli katarakta patří mezi nejčastější onemocnění oka. Dochází při něm k zakalení oční čočky, které způsobí zastřené vidění, kdy se může vše zdát jako pod šedým závojem. Ve většině případů je šedý zákal způsoben přirozeným stárnutím oční čočky a až v 90 procentech se objevuje u osob v pokročilém věku. Přesná příčina tohoto očního onemocnění však není známa a kromě stárnutí existuje i spousta dalších faktorů, které mohou mít na vznik katarakty vliv. Jedná se například o dlouhodobé užívání některých léků (kortikoidy), vliv má ale i pohlaví (ženy kataraktou trpí častěji), dědičnost, předchozí prodělané záněty oka, některé dioptrické vady nebo také cukrovka, nadměrné požívání alkoholu, kouření a mnoho dalších.  

Stejně jako u některých ostatních onemocnění i u šedého zákalu existují určité kroky, které můžete podniknout k jeho prevenci. Důležité jsou především pravidelné kontroly pro všechny, kteří již oslavili padesátku, určitou míru prevence ale můžete provádět i sami doma. Začít můžete rovnou u sebe v kuchyni. Kataraktu mohou pomoci oddálit antioxidanty – tedy například vitamíny A, C, E, B3 nebo třeba také beta-karoten a selen. Do své diety proto zařaďte více špenátu, mrkve a manga (zdroje vitamínu A). Ve správné míře přihoďte oříšky, máslo nebo mléko pro doplnění vitamínu E a nebojte se doplňků stravy s obsahem vitamínu C nebo selenu, které hrají důležitou roli při správném fungování celého lidského organismu.

šedý zákal Filiooptik - Optika Český Těšín

Díky stravě bohaté na tyto látky lze šedému zákalu do jisté míry předejít. O oči je však důležité se starat i dalšími způsoby a chránit je také před slunečním zářením, které může způsobit rovnou několik druhů šedého zákalu. Je proto dobré investovat  do slunečních brýlí s kvalitním UV filtrem, takové brýle blokují  100 procent škodlivého záření. 

Pokud je však již stav oční čočky natolik vážný, že omezuje zrak, není jiná možnost než operativní odstranění poškozené čočky a její vyměnění za novou – umělou. Pomyslnou výstražnou rudou vlajkou by tak mělo být zamlžené a rozostřené vidění do dálky, citlivost oka na silné světlo, zkreslení barev nebo také dvojité vidění.

Zpět na úvodní stránku

Navštivte náš Instagram nebo Facebook a sledujte novinky!
Váš Filiooptik – Optika Český Těšín

Filiooptik Oční optika v Českém Těšíně

Pondělí:
Úterý:
Středa:
Čtvrtek:
Pátek:
Sobota:
Neděle

8-17
8-17
8-17
8-17
8-17
9-12
ZAVŘENO

Kontaktujte nás: